• Братоев и Борисов RSS
  • Братоев и Борисов във Facebook
  • Братоев и Борисов в Twitter

Водач с правоспособност за категория „В” има право да управлява моторни превозни средства с допустима максимална маса, която не превишава 3500 кг, проектирани и конструирани за превоз на не повече от 8 пътници плюс водача; моторните превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, която не надвишава 750 кг или да е над 750 кг, при условие че допустимата максимална маса на състава не превишава 4250 кг.

Шофьор с права за управление на МПС от категория „В” има право да управлява и МПС от категории „АМ” и „В1”.

Изисквания към кандидата за започване на обучението:

  • Да има навършени 17 години и 9 месеца. Три месеца преди навършване на 18 години, желаещите могат да бъдат включени в курс и да започнат обучението си. На изпит по управление могат да се явят при навършване на 18 год.
  • Да е завършил най-малко основно образование. Лицата, придобили документ за завършено основно образование след 26.09.2017г., могат да кандидатстват за издаване на СУМПС след завършване на Х клас.
  • Да отговаря на изискванията за физическа годност (медицинско свидетелство).

Курсът за придобиване на правоспособност категория „В” е разделен на две части:

  • Теоретично обучение
  • Практическо обучение

Теоретичното обучение включва два модула – „Безопасност на движението по пътищата” и „Общо устройство на автомобила”, с обща продължителност 40 учебни часа.

Практическото обучение е 31 учебни часа. Провежда се в удобно за кандидата време. Началните часове от обучението се провеждат на полигон, а след това – управление в населено и извън населено място. Между 18-ти и 22-ри учебен час се провежда междинен изпит, а след 31-вия учебен час – вътрешен изпит. След успешно положен вътрешен изпит, на кандидата се издава удостоверение за допускане до практически изпит.

Надграждайки придобитите за категория „В” знания, умения и поведение, чрез съответното за категорията обучение, и след успешното полагане на съответните изпити, може да се придобие правоспособност за управление на МПС от категориите „А1”, „А2”, „А”, „BE”, ”С1” и „Ткт” (колесен трактор).

ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ОБУЧЕНИЕТО НА КАНДИДАТИ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА:
1. Теоретичното обучение не може да надвишава 6 учебни часа за денонощие.
2. Практическото обучението по модула ПО “Управление на МПС” не може да надвишава 2 учебни часа за денонощие.
3. Продължителността на учебните часове е както следва:
а) за теоретичното обучение – 45 минути, като се осигурява време за почивка между часовете, минимум 10 минути; допуска се обучението да се организира на учебни блокове с продължителност от 2 учебни часа;
б) за практическото обучение – 50 минути.

От определената продължителност на учебния час за практическо обучение до 10 минути общо се използват за встъпителен /уводен/ и за заключителен инструктаж. Във встъпителния инструктаж преподавателят въвежда обучавания в съдържанието на групата умения, които трябва да се формират. В заключителния инструктаж преподавателят анализира работата на обучавания и посочва допуснатите грешки.

63 коментара


  1. Ели каза:

    Здравейте, няма да Ви упрекна,ако не ми отговорите, но е ясно,кога се подават сигнали с пътепоказатели, но ме питаха, кога не е задължително да се подава сигнал с пътепоказател? и кога не се спира на знак STOP, след като водача е длъжен да спре и да пропусне движещите се с предимство?

    • Братоев и Борисов каза:

      Здравей Ели,
      в ЗДвП е записано: всяка една маневра трябва да бъде сигнализирана. Сигналът се подава преди започване на маневрата, а се прекратява непосредствено след приключването й (чл.26).
      Знакът „СТОП“ винаги изисква водачите да спрат, преди да преминат през кръстовището! Няма изключение да не се спира!
      Поздрави.

Пишете на кирилица!

Коментари, написани неграмотно и на латиница, няма да бъдат одобрявани.